חוק הודעה מוקדמת

חוק הודעה מוקדמת

חוק הודעה מוקדמת, או בשמו המלא "חוק הודעה מוקדמת לפיטורין ולהתפטרות", מתייחס למקרים של פיטורין – או לחילופין התפטרות - של העובד. מטרת החוק היא לצמצם ככל הניתן את הפגיעה של העובד והמעסיק עקב הפסקת העבודה. על-פי החוק, על המעסיק להודיע לעובד כי בכוונתו לפטר אותו בעתיד הקרוב, ובכך לתת לו זמן סביר להיערך לכך ולמצוא עבודה חדשה בפרק הזמן הנקוב. 

כמו-כן, החוק מתייחס כאמור גם במקרים של התפטרות יזומה של העובד: כאשר העובד מבקש לסיים את עבודתו אצל המעסיק, עליו להודיע על כך מראש למעסיק ובכך לתת לו זמן להיערך לקליטת עובד חדש שיחליף אותו – ובכך לצמצם את הפגיעה בעבודה השוטפת.

כאן המקום לציין שבמהלך כל התקופה שלאחר ההודעה המוקדמת, יחסי העובד-מעסיק ממשיכים להתקיים כסדרם, ובכללם השכר, הזכויות הסוציאליות והוותק – כל אלו אינם נפגעים במהלך התקופה.

חישוב אורך תקופת ההודעה

כדי לחשב את תזמון שליחת ההודעה, עלינו להכיר שני מושגי יסוד: עובד במשכורת ועובד בשכר: עובד במשכורת הוא עובד שמקבל משכורת חודשית שאינה תלויה במספר שעות העבודה שעבד ואילו עובד בשכר הוא עובד שמקבל שכר שעתי או יומי.

כעת, כדי לחשב את אורך תקופת ההודעה המוקדמת, יש להתחשב בתקופת הוותק שהעובד צבר: בחצי שנה הראשונה (1-6 חודשים) הן עובד בשכר והן עובד במשכורת יידרשו להמתין יום אחד לכל חודש עבודה לפני הפיטורין בפועל. במהלך החודשים הבאים של אותה השנה (7-12), עובד בשכר ימשיך לחשב את תזמון ההודעה לפי יום/חודש ואילו עובד במשכורת ייאלץ להמתין שישה ימים ועוד יומיים וחצי לכל חודש.

חלף הודעה מוקדמת

במקרים מסוימים ניתנת האפשרות למעסיק לוותר לחלוטין על נוכחות העובד בתקופת ההודעה המוקדמת, אולם הוא מחויב לשלם לעובד את שכרו המלא כאילו המשיך בעבודתו. זכות זו קרויה "חלף הודעה מוקדמת" והיא שמורה אך ורק למעסיק – העובד, מצידו, אינו רשאי לוותר על המשך עבודתו במהלך התקופה האמורה.

מרגישים שזכויותכם נפגעו? זקוקים לשירות משפטי שוטף עבור ניהול העסק? עורך הדין אלון כהן הוא הכתובת בשבילכם! אלון כהן הוא עו"ד מומחה לדיני עבודה ומעניק טיפול משפטי מקצועי בכל הקשור לענייני עבודה. 

לקבלת שירות משפטי או סיוע במקרים של פגיעה בזכויות שלכם אל תהססו, פנו אל עו"ד אלון כהן שיבנה לכם תכנית פעולה אופרטיבית שתבטיח את מימוש זכויותיכם המעוגנות בחוק!

Coi בניית אתרים
דף הבית