חוק שעות עבודה ומנוחה

חוק שעות עבודה ומנוחה

בדיני עבודה, חוק שעות עבודה ומנוחה מתייחס כולו לזמני העבודה המותרים ומטרתו היא להסדיר ולעגן בחוק מספר נושאים הקשורים לכך: שעות העבודה, ימי העבודה השבועיים, הפסקות, מנוחה שבועית, שעות נוספות ועוד. מטרת החוק היא לאפשר לעובד לאזן בין שעות העבודה לבין שעות הפנאי והבילוי המשפחתי ולהגן על העובד כאשר נדרש ממנו לעבוד יתר על המידה.

עיקרי החוק

החוק קובע את האורך המקסימלי של שעות העבודה ויום העבודה בישראל. לפי החוק, יום העבודה בישראל לא יעלה על 9 שעות לעובד המועסק 5 ימים בשבוע ו-8 שעות לעובד המועסק 6 ימים בשבוע. אולם במסגרת הסכמים קיבוציים, התקצרו שעות העבודה בישראל והנתונים המעודכנים ביותר נכון ל-2021 הם כדלהלן:

  • יום העבודה בישראל לא יעלה על 8 שעות לעובד המועסק 6 ימים בשבוע ו-9 שעות לעובד המועסק 5 ימים בשבוע.

  • שבוע העבודה בישראל לא יעלה על 42 שעות.

  • אין להעסיק עובד יותר מ-12 שעות עבודה ביום ועד 16 שעות נוספות בשבוע ללא אבחנה בין שבוע עבודה של 6 ימים או 5 ימים. כמו כן,  אסור להעסיק עובד שעובד בעבודת לילה יותר מ- 58 שעות שבועיות.

  • עבודת לילה תיחשב לכל עבודה בה העובד עובד שעתיים מתוך השעות 6:00-22:00

  • בכל יום עבודה של 6 שעות ומעלה, יחוייב המעסיק להעניק הפסקה בת 45 דקות לעובד ובכללה הפסקה בת חצי שעה רציפה.

חישוב שעות נוספות

כאשר עובד מועסק במתכונת שעוברת את ה-42 שעות השבועיות, על המעסיק לשלם לו שעות נוספות. למשל, עובד המועסק 8 שעות ביום ל-6 ימים בשבוע, יוצא שביום השישי לעבודתו הוא יגיע ל42 שעות שבועיות כבר בשעה השנייה. אותו עובד יקבל תוספת של 125% מהשעה השלישית והרביעית ו-150% מהשעה החמישית ואילך. כמו כן, עובד המועסק 9 שעות ביום ל-5 ימים בשבוע, יגיע לתקרת 42 השעות ביום העבודה החמישי, ולכן לאחר השעה השישית יקבל תוספת שעות נוספות כאמור לעיל.


  • לפי ההסכמים, כל חריגה שעתית מזמני העבודה הקבועים בחוק תיחשב לשעות נוספות. כמו-כן, ניתן, במקרים מסוימים, להחריג מהחוק עבודות, זמנים ועובדים לפי ראות עיניו של השר המכהן האחראי.

יום מנוחה שבועי

כאמור, שבוע העבודה בישראל אינו עולה על 6 ימים, ועל כן יום אחד בשבוע נחשב ליום המנוחה השבועי. ביום זה אין המעסיק רשאי לחייב את העובד להגיע, אלא במקרים של ביטחון המדינה וכן במקרים נוספים. עובד שהועסק ביום מנוחתו השבועית זכאי למנוחת פיצוי בדמות יום חופש באחד מימיי החול. 

מעסיק – אינך בטוח שאתה בקיא בזמני העבודה המותרים עבור העובדים שלך? עובד – מרגיש שזמני העבודה שלך נפגעו? עוה"ד אלון כהן הוא הכתובת עבורכם! 

עו"ד אלון כהן הוא מומחה לדיני עבודה ומעניק ליווי משפטי למעסיקים ולעובדים – לקבלת טיפול משפטי מקיף ומקצועי פנו אל עו"ד אלון כהן ונבנה עבורכם תכנית פעולה מקצועית.

Coi בניית אתרים
דף הבית